Tepkiler İşe Yaradı: Bornova Anadolu Lisesi’ndeki İnşaat Durduruldu!

İzmir Bornova Anadolu Lisesi’ne ait korulukta “Suriyeliler için anaokulu yapılıyor” ve ‘SİT alanı olan bölgede ağaç kesiliyor’ iddiası tepkilere neden oldu. İzmir’in köklü liselerinden Bornova Anadolu Lisesi’ne ait korulukta yapılan inşaat ve SİT alanı olan bölgedeki ağaç kesimi tartışma yarattı.

ÖZEL SERT ÇIKTI

İddiaların kamuoyunda gündeme gelmesinin ardından, okulun mezunlarından CHP Genel Başkanı Özgür Özel sosyal medya X (Twitter) hesabından, “Binlerce mensubundan biri olduğum Bornova Anadolu Lisesi ailesine bunu yaşatamazsınız. Bu hatadan derhal geri dönülmelidir. Bornova Anadolu Lises i Eğitim Vakfı’nın öğrencilerinin ve velilerinin yanında bu rezaletin karşısındayız. Gereği yapılacak” açıklamasını yaptı.

TUNÇ SOYER DE TEPKİ GÖSTERDİ

Okulun bir diğer mezunu olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, dün X (Twitter) hesabında “Bornova Anadolu Lisesi kampüsüyle ve korusuyla bir bütündür. İzmir’in bu eşsiz mirasının şantiyeye çevrilerek talan edilmesine asla müsaade edemeyiz. Kampüsümüzün yaşaması için direnen tüm öğrencilerin ve velilerin yanındayım” mesajını paylaşmıştı. Soyer bugün ise, yine sosyal medya hesabında şu mesajı paylaştı:

“Bornova Anadolu Lisesi kampüsünde yapılan inşaatla ilgili yasal inceleme sürecimizi tamamladık. Yapılan inşaatın imar mevzuatı açısından eksik ve hataları olduğunu yerinde tespit ettik. İnşaatın ivedilikle mühürlenmesi için gerekli tüm işlemleri başlattık ve Bornova Belediyesi’ne mühürleme işlemini yerine getirmesi için resmi yazımızı ilettik. Kamuoyuna arz ederim”

İNŞAAT DURDURULDU

Soyer’in imar mevzuatındaki sorunlar nedeniyle inşaatın mühürleneceğini duyurmasının ardından, Bornova Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Yapı Kontrol Şubesi tarafından, inşaat faaliyeti ve sit alanlarındaki ağaç kesimi durduruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir