Son Dakika: Rusya’nın Luna-25 isimli uzay aracı ay yüzeyine çakıldı

Rusya 47 yıl sonra ilk kez başlattığı Ay misyonu beklenmedik bir şekilde sonuçlandı. Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Luna-25 adlı uzay aracının daha önceden belirlenmiş yörüngesinden çıktığını ve Ay’ın yüzeyine düştüğünü açıkladı.

HESAPLAMA HATASI

Roscosmos, Luna-25’in Ay’ın yüzeyine çarptığını ve parçalandığını ve dün uzay aracı ile iletişimin kesildiğini belirtti. Analizlerde bazı parametrelerin hesaplamasında saplamalar yaşandığının tespit edildiği belirtilerek, “Bu nedenle uzay aracı hesaplanmamış bir yörüngeye geçerek Ay’ın yüzeyine çarptı ve parçalandı.” denildi.

KAZANIN NEDENİ ARAŞTIRILACAK

Kazayla ilgili özel bir komisyon kurulacağını belirten Roscosmos, kurulacak ekibin kazanın nedenlerini araştıracağını belirtti.

YARIN İNİŞ YAPMASI PLANLANIYORDU

Luna-25, 11 Ağustos’ta Moskova’nın 5 bin 500 kilometre doğusundaki Vostoçniy Uzay Üssü’nden Soyuz 2.1b roketiyle fırlatılmıştı. Rusya’nın 1976’dan bu yana Ay’a gönderdiği ilk uzay aracı Luna-25’in 21 Ağustos’ta ayın güney kutbuna yumuşak bir iniş yapması iniş yapması planlanıyordu.

BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR YAPACAKTI

Ay’da yaklaşık bir yıl süreyle araştırmalar yapması planlanan Luna-25, su aramanın yanı sıra uzay ışınlarının ve elektromanyetik emisyonların ay yüzeyindeki etkilerini de inceleyecekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir