Siyanür felaketinde çarpıcı belge… Bakanlık kaynakları ne dedi

ODATV ÖZEL

murat kurum fotosuyla

SiYANÜR FELAKETiNDE
ÇARPICI BELGE
PAT. Bakanlık kaynakları ne dedi

Erzincan’ın İliç ilçesinde, Anagold Madencilik şirketi tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni’nde bugün akşam saatlerinde toprak kayması meydana geldi. Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği madende kayan toprağın altında işçiler kaldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “9 işçimize ulaşamıyoruz” dedi.

Toprak kaymasının ardından AKP hükümetinin yanı sıra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve eski bakan Murat Kurum’u da hedef alan çok sayıda paylaşım yapıldı. Bakanlık kaynakları bu paylaşımlara yanıt verdi. Kurum’un kasten hedef alındığını ifade eden açıklamada, “Erzincan İliç’teki madenin yanındaki toprak birikintisinin olduğu alanda yaşanan göçük, bilinçli bir Murat Kurum’a yönelik bir kampanyaya dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ilgili madenle alakalı tek sorumluluğu çevreye verdiği zararları denetlemektir. Dönemin Bakanı Murat Kurum’un, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın madenin işletilmesi ile kapasitesiyle hiçbir ilgisi yoktur.
Üstelik Murat Kurum döneminde madenin çevreye verdiği zarar tespiti yapıldığında maden ocağına en üst düzeyden ceza kesilmiş, faaliyetleri durdurulmuştur.” denildi.

Ayrıca Kurum’un bakanlığı döneminde İliç’deki madenle ilgili TBMM’ye verilen soru önergelerine Kurum’un yazılı cavep verdiği ortaya çıktı.

CHP Elazığ millervekili Gürsel Erol’un verdiği soru önergesinde şu dört soruya yer verildi:

1) Bakanlığınız, Erzincan İliç Çöpler Altın Madeni sahasında büyük bir çevre felaketine neden olacak şekilde faaliyetlerine devam eden Anagold Madencilik firması ile İlgili idari bir inceleme yapmış mıdır, yapılmış ise incelemenin sonuçlan nedir?

2) 18 Kasım 2021 tarihinde Giresun Şebinkarahisar’da Nesko Madencilik firmasına ait madenin cevher zenginleştirme tesisinde kullanılan siyanür, atık depolama tesisindeki patlama sonrasında tesis yakınında dereye karışmış ve büyük bir çevre felaketi yaşanmıştı. Bakanlığınız, benzer bir felaketin yaşanmaması için Anagold firmasına ait Erzincan İliç Çöpler Alto Madeni sahasında ne gibi önlemler almıştır?

3) Bakanlığınızın, Erzincan İliç Çöpler Altın Madeni sahasında yaşanacak olası bir çevre felaketine karşı acil eylem planı bulunmakta mıdır?

4) Bakanlığınız, Erzincan İliç Çöpler Alto Madeni sahasında siyanür ve sülfürik asit içeren kimyasalların buharlaştırarak atmosfere verilmesinden haberdar mıdır?

Murat Kurum tarafından sorulara verilen yanıtta madende her türlü denetimin yapıldı ifade edilerek “Alanda sızdırmazlığa ilişkin gerekli tedbirlerin alındığı tespit edildikten sonra atık depolama izni verilmiştir.” denildi.

KURUM DÖNEMİNDE 3 KATINA ÇIKARILDI

Kazanın yaşandığı madenin kapasitesinin 3 katına çıkarılmasına ilişkin iznin Murat Kurum’un bakanlığı döneminde 2019 yılında verildiği de ortaya çıktı.

Ayrıca 2022 yılında madende gerçekleşen siyanür sızıntısından sonra alınan faaliyet durdurma kararının da kısa bir süre sonra kaldırıldığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir