İsrail’in ABD’deki dijital ağı ifşa oldu

Gazeteciler Jack Poulson ve Lee Fang, ABD’nin California eyaletinde yer alan Silikon Vadisi’ndeki birçok İsrailli yönetici ve yatırımcının bulunduğu “J-Ventures Global Kibbutz Group” isimli WhatsApp sohbet grubuna sızarak, bu gruptaki konuşma ve video konferanslara erişim sağladı.

FİLİSTİN YANLISI KİŞİ VE KURUMLARI SİNDİRME STRATEJİLERİ KONUŞULUYOR

Poulson ve Fang’in Substack sitesinde yayımladıkları habere göre, İsrailli iş insanlarının “fikir alışverişinde bulunduğu ve düşmanlarının belirlendiği” bu sohbet grubunda, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını medyada, akademide ve iş dünyasında savunma, lobicilik faaliyetleri ve Filistin yanlısı kişi ve kurumlara baskı stratejileri geliştiriliyor.

CEPHE GERİSİNDEKİ BİLGİ SAVAŞINDA ATILMASI GEREKEN ADIMLARA DAİR VİDEOKONFERANSLAR YAPILIYOR

İsrail ordusu başta olmak İsrailli pek çok kurum ve kuruluşa maddi yardımların sağlandığı grupta, ayrıca “hasbara” olarak adlandırılan İsrail’deki kamu diplomasisinin karşı propaganda olarak nasıl kullanılacağına ve cephe gerisindeki “bilgi savaşında” atılması gereken adımlara dair video konferanslar organize ediliyor.

GRUPTA KİMLER YOK Kİ

Grupta 300’den fazla yatırımcı, teknoloji şirketi yöneticisi, üst düzey hükümet yetkilisi ve aktivistin yanı sıra İsrail merkezli internet sitesi geliştirme platformu Wix’in İsrail Genel Müdürü Batsheva Moshe, Silikon Vadisi’nin önde gelen sermayedarlarından biri kabul edilen Jeff Epstein ve İsrail Dışişleri Bakanlığının inovasyon, girişimcilik ve teknoloji başkanı olarak da görev yapan diplomat ve girişim sermayedarı Andy David gibi isimler bulunuyor.

İsrailli sermayedar Oded Hermoni, hem gruba ismini veren J-Ventures isimli bir girişim projesinin genel müdürlüğünü hem de sohbet grubunun kuruculuğunu üstlenirken Dışişleri Bakanlığı yetkilisi David de iletişim ve lobi faaliyetlerine karar veren “Halkla İlişkiler/Siyasi Ekip” üyesi olarak çalışıyor.

FİLİSTİN YANLISI PAYLAŞIM YAPAN WİX ÇALIŞANININ KOVULMA KARARI BU GRUPTA ALINDI

Wix’in Dublin merkezli çalışanı Courtney Carey, ekimin sonlarında sosyal iş ağı ve paylaşım platformu LinkedIn’de “Filistin için özgürlük” yazılı paylaşımının ardından kısa bir süre içinde işten çıkarıldı.

Carey’in kovulmasına giden süreç ise J-Ventures’taki üyelerin, onu şirketin İsrail Genel Müdürü Moshe’ye ihbar etmesiyle başladı.

Grup üyelerinden yatırımcı Alon Ozer’in söz konusu paylaşımın ekran görüntüsünü, Carey’in Wix için çalıştığına vurgu yaparak gruba atmasının ardından Hermoni, Moshe’nin “Cumartesi gecesinden beri konuyla ilgilendiğini” yazarak, Carey’in kovulacağı konusunda teminat verdi.

Moshe’nin “Konudan haberdarız. Paylaşım yayımlandığından itibaren konuyla ilgileniyoruz. Yakında kararımızla ilgili bir açıklama yapılacağına inanıyorum.” cevabından bir gün sonra Carey’in işine son verildi.

FİLİSTİN’E DESTEĞİNİ AÇIKLAYAN KİŞİ VE KURUMLARA CADI AVI YAPILIYOR

Dünya genelinde birçok isim, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını eleştirdikleri için “Yahudi karşıtlığıyla” suçlanarak işinden olurken J-Ventures grubu, bu kişilere yönelik cadı avında aktif rol oynadı.

J-Ventures’ın çabaları yalnızca bu kişilerin işten çıkarılmasıyla sınırlı kalmıyor, ayrıca birçok Filistin asıllı ve Filistin yanlısı kişinin davet edildiği etkinlikler engellenmeye çalışılıyor.

Filistin asıllı Temsilciler Meclisi Üyesi Rashida Tlaib’in Arizona Eyalet Üniversitesi’ndeki konuşmasının üniversite yönetimini arayarak iptal edilmesini sağlayan grup, ayrıca Tlaib’in istifasını talep eden bir anket yayımlayarak Tlaib’i hedef gösterdi.

GRUP ÜYELERİ ARASINDA AIPAC İLE BAĞLANTILI KİŞİLER VE ESKİ ABD HÜKÜMET YETKİLİLERİ VAR

Amerikan-İsrail Kamu İşleri Komitesi (AIPAC) ile bağlantılı kişiler ve avukatların da olduğu grupta “AIPAC Silikon Vadisi lideri” olduğu belirtilen yatırımcı David Wagonfeld, “AIPAC Siyasi Başkanı” olarak adlandırılan Adam Tartakovsky, AIPAC’in önemli bağışçılarından Adam Milstein ve AIPAC ile ilişkili aktivistler Dr. Kathy Fields ve Garry Rayant yer alıyor.

Tartakovsky, J-Ventures ile California Valisi Gavin Newsom arasındaki “birincil lobi bağlantısı” olarak da tanımlanıyor.

Eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Ofisi’nde kıdemli danışman ve İftira ve İnkarla Mücadele Birliği’nin (Anti-Defamation League – ADL) iletişim danışmanı olarak görev yapan Kenneth Baer de grubun aktif bir üyesi olarak görülüyor.

J-Ventures’ın geniş bağışçı ağı sayesinde Kanada’nın Toronto kentinde 84 reklam panosu, ABD’nin Las Vegas kentinde bir dijital reklam panosu ve New York’taki Times Meydanı gibi önemli yerler ile İngiltere’nin başkenti Londra’nın “neredeyse her yerinde” reklam panoları için para toplandı.

ÜNİVERSİTELERE YÖNELİK BASKILARIN ARDINDA DA J-VENTURE VAR

J-Venture, sadece kurumlarda çalışanlara değil Filistin’e destek gösterileri düzenlenen ABD’nin çeşitli üniversitelerine baskı oluşturmak için de elinden geleni yaptı.

Grup üyelerinden Lior Netzer, The Nation dergisinin Filistinli yazarı Muhammed El-Kurd’un konferansının iptali için Vermont Üniversitesi’ne baskı yapılması konusunda yardım istemesinin ardından, El-Kurd’un katılacağı etkinlik iptal edildi.

J-Venture üyeleri, “aşırılık yanlısı söylemlerde bulundukları” iddiasıyla ABD’nin prestijli üniversitelerindeki profesörlerin kovulması ve öğrencilerin büyük hukuk firmalarında kara listeye alınması için çok sayıda dilekçe dağıtmakla kalmadı, aynı zamanda “öğrencilerine yanlış şeyler öğreten profesörlerin uzaklaştırılması” için özel görev gücü ekipleri oluşturdu.

Hedef alınanlar arasında Cornell Üniversitesi, California Üniversitesi, New York Üniversitesinin Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi kampüsündeki bazı akademisyenler yer alıyor.

Bessemer Venture Partners şirketinin işletme ortağı Jeff Epstein, 28 Ekim’de, grupta Stanford Üniversitesi’nin gazetesinde “İsrail yanlısı siyasi bir karikatürün nasıl yayımlatılabileceğini” sorarak, gazetenin yayınına müdahalede bulunmaya çalıştı.

ORDUNUN TALİMATLARI DOĞRULTUSUNDA HAREKET EDİLİYOR

Gazze’de İsrail’in saldırılarında en az 8 bini çocuk olmak üzere 18 bin 787 Filistinlinin öldürülmesi uluslararası tepki, protesto ve kınamalarla karşılaşırken İsrail de özellikle sosyal medya ve geleneksel medyada “bilgi savaşını” kazanmak için çabalıyor.

İsrail Ordu Sözcüsü Jonathan Conricus, 7 Ekim’de Hamas’ın saldırılarından birkaç gün sonra aralarında ulusal güvenlik yatırım şirketi America’s Frontier Fund’in Yöneticisi Jordan Blashek’in de bulunduğu birçok “önemli” sermayedar ve teknoloji şirketi yöneticisiyle Zoom platformu üzerinden bir araya geldi.

Conricus, “şifresiz ve açık bir hat üzerinden konuştuğu için saldırılarla ilgili çok fazla gizli bilgi veremeyeceğini” belirterek, “savaşın yakında İsrail’in askeri müdahalesiyle tırmanacağını ve video konferansa katılanların yardım edebileceğini” kaydetti.

Katılımcıları, ABD Kongresi üyeleri üzerinde “baskıyı sürdürmeye yardımcı olmaya” çağıran Conricus, ayrıca ABD’deki “üniversiteler, medya, düşünce kuruluşlarında ve elit çevrelerde bulunanları etkilemek için çalışmaya” teşvik etti.

İSRAİL, MEDYADAKİ GÖRÜŞLERİ ŞEKİLLENDİRMEK İSTİYOR

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Gazze’ye saldırıların başlamasının üzerinden 2 haftadan kısa süre içinde 75 farklı reklam hazırladı ve YouTube ve X gibi platformlarda bunları yayımlamak için milyonlarca dolar harcadı.

İsrailli yetkililerin bu çabasına yardımcı olanlardan birisi olan J-Ventures, Gazze’ye saldırılara ilişkin sosyal medyadaki görüşleri şekillendirme ve tepkileri İsrail’den çekmeye yönelik lobicilik veya eğitim faaliyetleri düzenledi.

Bir ordu sözcüsü ile finansçı Jeff Epstein’in ortağı olduğu risk sermayesi şirketi Bessemer Venture Partners’ın İsrail Ofisi Direktörü, “önemli teknoloji liderlerine” yönelik “X’te kamuoyunu kazanma taktikleri” üzerine Zoom eğitimi düzenlerken, J-Ventures da İsrail karşıtı atılan tweetleri toplu olarak bildirmek için otomatik teknoloji ve ordunun rehineleri tanımlaması amacıyla yüz tanıma teknolojisi için fon sağladı.

İsrailli yetkililer, ayrıca kampüs gazetelerinde ve büyük medya kuruluşlarında yer alma stratejisine ilişkin çevrim içi oturumlar organize etti.

Grup üyeleri, ayrıca, Tonight Show programı ile televizyon kanalları MSNBC, Fox News ve CNN’de Hamas tarafından kaçırılan esirlerin serbest bırakılması çağrısında bulunan bir televizyon reklamının yayımlanması için fon sağladı.

“İSRAİL, ULUSLARARASI DESTEĞİ KAYBEDECEK” İTİRAFI

ABD ve Kanada’daki öğrencileri İsrail yanlısı etkinlikler için eğitmek amacıyla “İsrail hükümetiyle yakın işbirliği içinde çalışan” Hasbara Fellowships isimli kurum tarafından organize edilen bir Zoom görüşmesine katılan İsrail Dışişleri Bakanlığı Dijital Diplomasi Başkanı Tamar Schwarzbard, bu kurumdakilerin “ön saflardaki askerler olduğunu” vurgulayarak, hükümetin Gazze’ye saldırılarına ilişkin kamuoyu mesajını yeniden şekillendirmek için yardıma ihtiyacının olduğunu itiraf etti.

Görüşmeye katılan gençlere adeta üniversite öğrencilerini ve rektörü hedef göstermeleri önerisinde bulunan Schwarzbard, “Diyelim ki kampüsünüzün haber sitesinde Filistinlilere destek ya da dayanışma gösteren ve Gazze’de ve İsrail’de olup bitenlere karşı çıkmayan bir tür gazete makalesi gördünüz, üniversite rektörünü bu makaleyi kınamaya çağıran bir paylaşıma etiketleyin.” ifadelerini kullandı.

Gazze’deki öldürülen sivil sayısı arttıkça İsrail’in “yakında uluslararası desteği kaybedeceğini” itiraf eden Schwarzbard, dikkatlerin İsrailli sivil ölümlerine yeniden odaklanması gerektiğini vurguladı. Schwarzbard, “Mümkün olduğunca isim ve yaş kullanmaya çalışın. Ölenlerin istatistiklerine atıfta bulunmayın, hikayeler kullanın. ’26 yaşındaki Noah, haftanın en kutsal günü olan Şabat’ta arkadaşlarıyla bir müzik festivalinde kutlama yapıyordu.’ gibi bir şey söyleyin.” tavsiyesinde bulundu.

SOSYAL MEDYADAKİ FİLİSTİN YANLISI KULLANICILARLA ‘ALAY EDİN’ TALİMATI

Ordunun bu çabalarına destek veren İsrailli teknoloji şirketi yöneticilerinden biri de risk sermayesi şirketi Bessemer Venture Partners’ın İsrail Ofisinin Yöneticisi Adam Fisher oldu.

Fisher, 22 Kasım’da, ABD’li “önemli teknoloji şirketi yöneticileri, yatırımcıları ve girişimcilerine” yönelik yaptığı sunumda, onlara İsrail ordusunun sosyal medyadaki “bilgi savaşını” kazanmasına nasıl yardımcı olabileceklerini anlattı.

Sunumunda, Filistin yanlısı sosyal medya paylaşımları yapan kullanıcıları “eleştirme ve alaya alma” önerisinde bulunan Fisher, İrlandalı Paddy Cosgrave’in teknoloji konferansı Web Summit’in CEO’luğundan istifa etmesine yol açan sosyal medyadaki hedef göstermeleri buna örnek olarak verdi.

Fisher başlamadan önce ordunun sözcülerinden Libby Weiss’in de sunum yapması, İsrail lobicilik faaliyetleriyle ordu ilişkisini bir kez daha gözler önüne serdi.

FİLİSTİN SESLERİNİ SUSTURMAK İÇİN SANSÜR MEKANİZMALARI DESTEKLENDİ

Grubun çabaları, İsrail’e yönelik eleştirileri sansürlemeye ve saldırılarla ilgili görüşleri şekillendirmeye yönelik teknolojik girişimleri desteklemeyi de içeriyor.

ABD’li e-ticaret devi Amazon’a ait Annapurna Labs şirketinin İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Gadi Hutt, grubun Amazon internet sitesindeki “Nehirden denize kadar, Filistin özgür olacak” sloganının yazılı olduğu tişörtleri ve diğer ürünleri kaldırmasına yardımcı oldu.

J-Ventures çalışmalarının kaydedildiği belgelerin birinde, Hutt, ayrıca üniversite kampüslerinde Filistin yanlısı kişileri “kara listeye almasıyla” bilinen Canary Mission’ın “X’teki antisemitik paylaşımları sınıflandırmak için yapay zeka modelleri geliştirmesine yardımcı olacak kişi” olarak belirtiliyor.

Grupta, dijital yayın platformu Netflix’in “Farha” isimli ödüllü Ürdün filminin “antisemitik olduğu” iddia edilerek platformdan kaldırılması için bir dilekçe de paylaşıldı.

Yalnızca lobicilik faaliyetleriyle sınırlı kalmayan J-Ventures, ordunun gizli “Duvdevan” birimini desteklemek için kurulan bir vakfa bağışta bulunmasının yanı sıra İsrail ordusuna askeri teçhizat sağlamaya çalıştı.

Grubun bu çabası, teçhizat sevkiyatlarının çoğunun gümrük sorunları sebebiyle ABD havaalanlarında bekletilmesi nedeniyle gerçekleşemedi.

J-Ventures’ın diğer bağış toplama çabaları arasında ordunun çeşitli birimlerine doğrudan destek sağlamak için bir acil durum fonu, el bombası tedarik etme, M16 tüfek dürbünü, “FN MAG” tipi makineli tüfek taşıyıcı yelek ve insansız hava aracı bağışlama girişimleri de yer alıyor.

Öte yandan, orduya gönderilmek üzere paketlenen bu malzemelerin birçoğu ABD’nin Montana ve Colorado eyaletlerinde gümrük engellerine takıldı.

“DİJİTAL DEMİR KUBBE”

Grubun üyeleri, kendisini İsrail ordusunun kullandığı savunma sistemi Demir Kubbe’nin dijital bir versiyonu olarak tanıtan ve İsrail’e yönelik “saldırgan ve kötü niyetli içerikleri engellemeyi” vadeden “DigitalDome.io” isimli girişime 19 bin 531 dolar bağışta bulundu.

Grubun kurucusu Hermoni ve üyelerden İsrailli yatırımcı Rami Lipman, sosyal medyada Filistin yanlısı içerikleri kaldıran bu girişime destek olmak isteyen kişiler için “irtibat noktası” olarak belirlendi.

DigitalDome sitesi, ordunun gizli birimi Duvdevan’ın eski üyesi Achiya Schatz tarafından kurulan İsrailli teyit sitesi FakeReporter ile ortaklaşa yönetiliyor.

Grupta, ayrıca “İsrail’e karşı kışkırtıcı, yanlış ve karalayıcı paylaşımları tüm sosyal medya platformlarından kaldırma sürecini otomatikleştiren bir sistem olan” IronTruthBot tanıtıldı.

Bir grup gönüllü tarafından geliştirildiği bildirilen IronTruthBot’a günde 700 paylaşım raporlandığı ve bu sistemin “yüzlerce uygunsuz gönderiyi” kaldırmayı başardığı bildirildi.

KAYNAK: AA, TRT HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir