İlk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı yurda döndü: Bakan Kacır açıklama yapıyor

Türkiye’nin ilk uzay misyonu tamamlandı. Uzayda 18 gün kalan astronot Alper Gezeravcı 13 test gerçekleştirdi.

Uzay yolculuğunun bitmesiyle birlikte geçtiğimiz hafta dünyaya başarılı iniş gerçekleştiren Gezeravcı bugün Ankara Esenboğa Havalimanı’na gelerek yurda giriş yaptı. 

BASIN TOPLANTISI DÜZENLENİYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Alper Gezeravcı, basın toplantısı düzenliyor.

Kacır’ın açıklamalarından satır başları:

Ülkemizin insanlı ilk uzay misyonunu gerçekleştirdi. Bir kez daha Gezeravcı’ya vatanına hoş geldin diyorum. Bilim insanlarımızın yürüttüğü projelerin her birinin kıymetli neticeler doğuracağına inanıyoruz. Ülkemiz bilim insanlarımıza verdiğimiz değeri apaçık göstermesi için bu vizyon çok önemlidir. Bilime ve bilimsel araştırmalara en üst düzeyde değer vermeye devam edeceğiz. Bu tarihi misyonun en büyük sonucu Türk gençlerine sunduğu mesaj ve kazandırdığı özgüven oldu. Evlerde okullarda iş yerlerinde uzay bilim misyonumuz konuşuldu. Milyonlarca vatandaşımız belki ilk kez uzay adımlarını, fırlatma süreçlerini, astronotların yaşam şekillerini takip etti. 

İkinci astronotumuz yakın zamanda yörünge altı uçuş yapacak. 

Bugün yeryüzünde kullandığımız pek çok teknoloji uzay çalışmalarından doğmuştur. Türkiye’mizin uzay araştırmalarında geri kalması asla düşünülemez. Türkiye için uzay bilimi ve teknolojilerinde yeni bir sayfa açılmıştır. Alper Gezeravcı’yı gösterdiği cesaret için tebrik ediyorum. Türk çocukları Gezeravcı’dan aldığı bayrağı çok daha yükseğe taşıyacaklar. 

Bu misyonu en güçlü şekilde himaye eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Alper Gezeravcı’nın ailesine ve milletimize şükranlarımı sunuyorum. 

ALPER GEZERAVCI’NIN AÇIKLAMALARI

Gezeravcı’nın açıklamalarından satır başları:

Aslında en çok özlediğim şeylerden bir tanesi, Türk vatandaşları ile tekrar kavuşmaktı. Ben görevin ilk başlangıç anından itibaren konulan hedef hayallerimizin sınırını teşkil eden gökyüzündeki hedeflere erişebilmiş olmanın mutluluğu ile ülkeme döndüm. Ülkemin bugüne kadar bana sağlamış olduğu eğitimle, ülkeme borçlu olduğum bu görev için Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. 

UZAY ARACI BAŞARIYLA FIRLATILMIŞTI

Gezeravcı’nın da yer aldığı Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülü, ABD yerel saatiyle 18 Ocak 16.49’da (TSİ 19 Ocak 00.49) NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarıyla fırlatılmıştı.

Yolculuğu yaklaşık 36 saat süren Ax-3 mürettebatı, 20 Ocak’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir