Erdoğan ve Reisi’den Gazze mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

*Kirmanda 3 Ocakta meydana gelen menfur terör saldırısını bir kez daha lanetliyorum. Bu vesileyle Türkiyenin terörle mücadelede İranın yanında olduğunu tekrar ifade etmek istiyorum.

*Komşumuz İran ile ilişkilerimizi karşılıklı güven ve müşterek menfaatler temelinde derinleştirmeye önem veriyoruz. Görüşmelerimizde bu iradeyi bir kez daha teyit ettik.

30 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİ

*İran ile yıllık 30 milyar dolarlık ticaret hedefimiz doğrultusunda özellikle koronavirüs salgını sonrasında ilerleme kaydettik. Öte yandan bu kulvarda daha hızlı koşmamız gerektiğinin de farkındayız. Sayın cumhurbaşkanı ile bu kapsamda atacağımız adımları ele aldık.

*Terörle mücadelede komşumuz İranın desteğinin artarak devam etmesinin ehemmiyetini bir kez daha vurguladık.

GAZZE’YE SALDIRI

* Bölgemizin güvenliğini ve istikrarını daha fazla tehdit edecek adımlardan sakınılmasının önemi üzerinde mutabık kaldık.

*İsrail’in Gazze’ye insanlık dışı saldırılarının son bulması, adil ve kalıcı barışın tesisine yönelik ivedi adımlar atılması ihtiyacını ele aldık.

İran Cumhurbaşkanı Reisi ise, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Filistin davası ve Filistin halkının haklarının kendilerine verilmesi hususunda mutabıkız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir