Tıp 7 yıl içinde kanserin aşısını bulacak… Kanserden sonra kalp aşısı da geliyor…

Bilim insanları, 2030’a kadar aralarında kanser de olan birçok hastalık için aşı bulunabileceğini ifade etti.

Moderna, Covid aşısının başarısı sayesinde bu aşılarda 12 ila 18 ay arası bir sürece 15 yıllık ilerleme kaydettiklerini söyledi.

İlaç şirketinin The Guardian’a konuşan Baş Tıbbi Yöneticisi Dr. Paul Burton, 2030’a kadar ‘her tür’ tedavi edilemez durum için aşı bulunacağını ve ‘milyonlarca değilse de yüzbinlerce hayatı’ kurtaracağını tahmin ettiklerini söyledi.

“O aşıyı üreteceğiz ve çok da etkili olacak” diyen Burton, “Böylece yüz binlerce, hatta belki milyonlarca hayat kurtulacak” diye konuştu.

Burton, ayrıca tek aşıyla birçok solunum yolu hastalığına karşı koruma sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Başarılı olması durumunda risk grubunda olan hastalar tek aşıyla gripten, Covid’den ve RSV’den korunabilecek.

Kalp hastalığı aşıları ile ilgili araştırmalar erken aşamada. Kalp aşılarının kanda yüksek kolesterol seviyelerine neden olan ve kalp hastalığı riskini artıran proteinleri hedef alarak çalışacağı belirtiliyor.

Kalp hastalıklarına yönelik aşının, kalbin ve işlevinin onarımında yer alan spesifik proteinlerin üretimini hızlandırmak için kullanılabileceğini öngörülüyor.

Geçen yıl yayınlanan bir çalışmada, Pennsylvania Üniversitesi’ndeki bilim adamları, fibrozu ortadan kaldırmak için farelerdeki hücreleri yeniden tasarlamak için mRNA’yı kullandılar.

Aşılar, multipl skleroz vakalarında olduğu gibi vücudun yanlışlıkla sağlıklı hücrelere saldırdığını gören otoimmün hastalıkları tedavi etmek için de manipüle edilebilir.

BIONTTECH DE ÇALIŞIYOR

İngiltere, Almanya merkezli ilaç şirketi BioNTech işbirliği ile mRNA (mesajcı ribonükleik asit) teknolojisi kullanarak üretilen kanser aşısı araştırmalarını hızlandırdı.

Covid-19 aşısında mRNA yöntemiyle elde edilen başarıdan sonra bilim insanları aynı teknolojiyi bu sefer kanser hastalığına uyarlamak üzere çalışıyor ve 2030 yılına kadar yeni bir kanser aşısını yaklaşık 10 bin kişi üzerinde denemeyi hedefliyor.

İngiltere ise bu araştırmalara ortak olan ilk ülke.

Araştırmaya katılan hastaların bir kısmı kanser tedavisi görmüş olacak ve aşı ile hastalığın yeniden nüksetmesini engellemek amaçlanacak.

Kanser teşhisi konmuş diğer kişilerde ise hastalığın vücuttaki yayılımını yavaşlatmak veya engellemek hedeflenecek.

mRNA teknolojisine dayalı kanser aşılarının hastalarda ne zaman kullanıma hazır olabileceği sorulan Prof. Dr. Uğur Şahin ise kanser aşılarının “2030’dan önce” hazır olabileceğini söylemişti.

CİLT KANSERİNDE İŞE YARAMIŞTI

Covid-19’a yönelik mRNA aşısının başarısından yola çıkan Moderna, aşı teknolojisini kansere karşı çevirdiğinde de başarılı sonuçlar elde ettiğini duyurmuştu. Moderna, Merck ile birlikte geliştirdiği ve melanoma üzerinde denenen kişiselleştirilmiş kanser aşısının, hastalığın nüksetme ve ölüm riskini yüzde 44 azalttığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir