Taş Evleri, Zeytinleri ve Muhteşem Doğasıyla Çanakkale Ayvacık’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Adatepe Köyü

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde muhteşem doğası, mitolojik ve tarihi yerleri, mis gibi zeytin kokan sabunları ile harika bir köy var: Adatepe köyü. 2015 yılında burayı ziyaret ettiğimden beri köyün atmosferinin güzelliği hâlâ aklımda. Peki Adatepe’yi bu kadar güzel yapan şeyler neler biliyor musunuz? 

Detaylar içerikte!

Kaynak: https://www.instagram.com/reel/Cph0Ur…

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde sakin mi sakin, şehir hayatının telaşından oldukça uzak zeytin kokan bir köy var: Adatepe köyü.

Kurtuluş Savaşı’ndan önce köyde Türkler ile Ortodoks Rumlar birlikte yaşıyormuş. 1900’lü yılların başlarında, Yunancada “Koimēsis tēs Theotokou” yani “Tanrı’nın Annesinin Göğe Kabulü” adlı bir kilisenin bulunduğu köyde yaklaşık 600 Ortodoks Rum varmış.

Yunanistan ile yapılan mübadele sonrasında 1924 yılında Rumların yerine Girit Türkleri gelmiş. Ancak zaman içerisinde onlar da köyü terk edince Adatepe adeta bir hayalet köye dönüşmüş.

Adatepe’nin terk edilmişlik kaderi, 1980’li yıllarda şehir hayatından kaçan birinin geleneksel evleri restore etmeye başlamasıyla değişmiş.

Ankara, İzmir ve İstanbul’dan gelenler, Adatepe’nin harabe sayılabilecek binalarını satın almış ve geleneksel mimariyi koruyarak yaşam alanlarına dönüştürmüştür.

Günümüzde yaklaşık 400 kişinin yaşadığı bu köy, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sit alanı olarak korunuyor. Türk ve Rum mimarisinin örneği olan köy evleri restore edilebiliyor ancak yeni bir ev yapmak yasak.

Edremit Körfezi’nin kuzeyinde yer alan Adatepe’nin geçmişi ise bir o kadar mitolojik hikayeler barındırır.

Edremit Körfezi’ni gören bir tepenin üzerinde Zeus sunağı olarak anılan taş oda ve içi su dolu sarnıç olan tarihi bir sit alanı yer almaktadır. Homeros’un İlyada destanına göre tanrıların kralı Zeus’un Truva Savaşlarını buradan izlediğine inanılmaktadır.

Bu güzel ve sakin köyün etrafı zeytinlerle çevrilidir. Köyde yaşayanlar geçimlerini zeytincilik ile sürdürür.

Adatepe’de yaşayanlar soğuk sıkım zeytinyağı üretir; lavanta, defne ve biberiye kokulu zeytinyağlı sabunlar yaparlar. Hatta köyün sabunları ambalajları Yunan kızı resmi ile süslenmiş şekilde ihraç edilir.

Ben de Çanakkale’ye gezmeye gittiğim gün Adatepe’yi ziyaret etmiştim ve köyün ürünlerinin satıldığı bir dükkandan aşırı güzel kokusu olan sabunlardan satın almıştım.

Siz de Adatepe’yi ziyaret etmek istiyorsanız bu güzel köyde görülecek ve keşfedilecek çok şey bulabilirsiniz.

Adatepe Taş Mektep:

Adatepe Köyü İlkokulu 1947-1985 yılları arasında eğitim vermiş ancak 1985 yılında öğrenci azlığından dolayı kapatılmıştır. 1997 yılında grup gönüllü tarafından Çanakkale Valiliği’nden kiralanan taş mektep günümüzde felsefe, tarih, edebiyat, sanat, sanat tarihi, matematik ve arkeoloji gibi alanlarda seminerlerin ve atölye çalışmalarının yapıldığı Adatepe Taşmektep’e dönüşür.

Kazdağı Milli Parkı:

Kazdağı Milli Parkı içinde birbirinden güzel pek çok mekan var: Sarıkız Türbesi, Hasan Boğuldu Göleti, Mıhlı Çayı ve köprüsü, Darıdere Tabiat Parkı, Şahinderesi Kanyonu, Yeşilyurt Köyü. Gezmek için bir güne sığdırmak zor olabilir ama buraları mutlaka görmelisiniz.

Zeus Altarı:

Homeros’un İlyada destanında Zeus’un Truva Savaşı’nı buradan izleyip yönettiğini söylediği yerdir. Bölgede çalışma yapan araştırmacılar da denize ve Edremit körfezine hakim bir tepe üzerine inşa edilen mekanın Zeus’a ait olduğunu düşünmektedirler.

Adatepe Zeytinyağı Müzesi:

Zeytin ve zeytinyağının kültürü, Küçükkuyu’daki tarihi sabunhane binası restore edilerek burada devam ettiriliyor. Burada civar köylerden toplanmış zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimine ilişkin çeşitli araç gereçler sergileniyor.

Adatepe’de ne yenir?

Adatepe köyünde Ege mutfağına özgü zeytin ve zeytinyağlı yemekler ön planda. Köyün içinde gezerken sık sık gözlemeci teyzelerle karşılaşmak mümkün. Bu teyzelerden otlu, peynirli, patatesli ve kıymalı pek çok farklı gözleme alabilirsiniz. Ayrıca köyde otlu dondurma, zeytin sütü, zeytinyağlı kabak çiçeği dolmasını deneyebilirsiniz. Köye yakın restoranlarda deniz ve et ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir