Sinan Oğan’dan seçim açıklamaları

ATA İttifakı cumhurbaşkanı adayı Dr. Sinan Oğan, Habertürk’te Teke Tek programında Fatih Altaylı’ya konuk oldu.

Oğan, Muharrem İnce’ye yönelik yapılan “kaset kumpasına” dikkat çekti. İnce’nin adaylıktan çekilmesiyle birlikte ‘boşa düşen’ oyların hangi adaya gideceği konusu ile ilgili konuşan Oğan, “Sayın İnce’ye oy verecek olan sayın İnce’nin tarafında olan insanların bugün şöyle bir kampanya gördüm; bir oy Memlekete bir oy Sinan Oğan’a. Sayın İnce’nin genç, protest bir kitlesinin olduğunu gördüm. Seçmen tabanının bizim Atatürkçü, milliyetçi aday profiline rahatlıkla oy verebileceğini, ana gövdenin bize geleceğini söyleyebilirim” dedi.

Çekilme iddialarına da değinen Oğan, “Biz bırakın çekilmeyi ikinci tur için iddiamızı sürdürüyoruz. Son iki üç gün içerisinde yaşadığımız hadiseler bizi ikinci turun ortağa haline getirmiştir. Ben de diyorum ki biz büyük sürpriz yapacağız Türk siyasetinde” diye konuştu.

Oğan’ın açıklamaları şöyle:

“Sayın İnce’nin son yaşadıklarına üzüldüğümü ifade etmek istiyorum. Maalesef birtakım sahte girişimlerle sayın İnce’ye birtakım itibar suikasti yapıldı. Sayın İnce’nin sağlık sorunu yaşamasına sebep oldu. Sayın İnce’ye geçmiş olsun demek istiyorum. Türk siyasetinde artık bu metotların atılması gerektiğini ifade etmek isterim. Medya sayın İnce’yi çok hızlı bir şekilde tüketiyor demiştim sizin programınızda. Şunu demiştim; kamuoyu diğer üç adayı zaten biliyor. Kamuoyu bizi bilmiyor, en büyük eksiğimiz o. Kamuoyu bizi tanıdıkça sevecek. Sayın İnce ile ben yaklaşık 6 ay önce görüşme yapmıştım. Kendisine bir ittifak kuralım bu ittifakın içinde Memleket Partisi olsun demiştim. Zafer Partisi, Memleket Partisi’nin bu işin içinde olması yönünde çalışma yürütüyorduk.

“HDP’NİN OYUNUNU BOZDUK”

O zaman sayın İnce ‘Kabul, ancak bana şunu ispat ederseniz olurum; benden 1 oy fazla alacağını ispat ederseniz’ demişti. Ben kendisine şu cevabı vermiştim. Sayın İnce’nin daha çok CHP tabanına dönük siyaseti oluğunu, CHP seçmeninin Kılıçdaroğlu’na yöneleceğini söylemiştim. Süreç içerisine bizim oylarımız arttı. HDP’nin Türk siyasetinde kilit olma rolünü ortadan kaldıracağız demiştik. Bugün itibariyle çoktan ortadan kaldırdık.

HDP’nin genel planı Türk siyasetinde kilit rol oynayacaktı. Biz Türk milliyetçilerini Türk siyasetini ana eksenine oturtarak bu oyunu bozduk. Daha sonra HÜDA PAR çıktı. Bu defa bu nasıl sistem ki, bir tarafa HDP’yi öte tarafa HÜDA PAR’ı eklemledi? Ne Kandil Dağı ne domuz bağı dedik. Kandil’den destek anlayışa da domuz bağı geçmişi olana da karşıyız. Türk milliyetçilerinin, Atatürkçülerin, vatanseverlerin, köhne siyasetten yorulanların 20 senedir kısır tartışmalar var, Sayın Kılıçdaroğlu’nun da sayın Erdoğan’ın da Türk siyasetinde köhneyi temsil ettiğini Türk kamuoyuna anlatma fırsatı bulduk. Daha devlet adamı tavrıyla siyaset yapılmasına özellikle gençlerin özlem duyduğunu gördük.

“KILIÇDAROĞLU TÜRK MİLLİYETÇİLERİ ÜZERİNDEN HESAP YAPMASIN”

Ben birilerinin yedek adayı değilim. İddialı bir adayım. Sinan Oğan, Türk milliyetçilerinin, Atatürkçülerin oyunu alan bir aday. Türkiye’de sosyal demokratların oyları yüzde 30 olur. Sayın Kılıçdaroğlu istediği kadar ‘Ben Türk milliyetçisiyim’ desin, hatta Başbuğ Alparslan Türkeş’in her yere yazdığı ‘Ne Amerika, ne Rusya, ne Çin’ sloganını yazsın. Sayın Kılıçdaroğlu Türk milliyetçileri üzerinden hesap yapmasın. Sayın Bahçeli istediği kadar söylesin. MHP içindeki Türk milliyetçiliğinin oyunun Sayın Erdoğan’a gitmeyeceğini söyleyebilirim. Türk milliyetçilerinin oyu 30’dan başlar. Kendi sosyal tabanımı, oy tabanımı neden bırakıp birinin teklifine kanıp gideyim ki? Sinan Oğan ne zaman pazarlık içinde oldu ki? Sinan Oğan bir ittifakın Cumhurbaşkanı adayıdır, ceviz kabuğundan çıkmadı ki?

“YABANCI SEÇMEN KONUSUNDA TEDİRGİNİZ”

Kahve içmek toplumu sembolik olarak rahatlatmak amaçlıdır. Cumhurbaşkanı adaylarının her birisinin seçmen tabanına açıktan çağrıda bulunması lazım; biz savaşa gitmiyoruz, seçime gidiyoruz diyene. Cumhurbaşkanı adaylarının kullanacağı dile dikkat etmesi lazım. Birincil öncelikli her seçmen tabanında savaşa gitmediğimiz, seçime gittiğimiz, bu seçimin seçim olduğuna topluma algılatmamız lazım. Tabanda taraflar kavga ediyor bazen yukarıda tokalaşıyorlar. Olan onlara oluyor. Tabanda kavga gürültüyü bitirmek lazım. Seçimlerin sükunetle gerçekleşmesi için seçim güvenliğinde işbirliği yapmak lazım. Biz yabancı seçmen konusunda tedirginiz. Seçmen tabanımız çok hassastır bu konuda. YSK bu konuda ne yapıyor? Hiçbir şey yapmıyor. YSK’nın bizim kafamızdaki soruları cevaplaması lazım.”

patronlardunyasi.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*