Seçim stratejisi sakin propaganda

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara – Ancak 6 Şubat’ta onbinlerce insanın ölümüne neden olan Kahramanmaraş merkezli deprem felâketinden kısa bir süre sonra başlayan seçim propagandası süreci bu yıl, hem içerik ve hem de nicelik bakımından önceki yıllara göre önemli farklılıklar içerecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda deprem bölgesi ziyaretlerinin ardından hafta başından beri kurmaylarıyla AK Parti Genel Merkezi’nde önemli strateji toplantıları gerçekleştiriyor. Toplantılarda Erdoğan ve parti yöneticileri deprem felâketinin siyasi etkilerini göz önünde bulundurarak yeni bir seçim beyannamesi ve propaganda sürecine ilişkin çalışma yürütüyor. Edinilen bilgiye göre Erdoğan, yapılan toplantılarda “Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın sorunları bizim birinci önceliğimiz. Buna göre sakin bir seçim propagandası uygulayacağız” talimatını verirken, bu kapsamda özellikle depremden etkilenen 11 ilde büyük ve coşkulu mitingler yerine konteynır ve çadır kent ziyaretleri gerçekleştirilmesi; hiçbir ilde seçim müziği ile propaganda yapılmaması kararlaştırıldı.

‘Afet’ ana başlık

Yapılacak miting ve buluşmalarda, deprem bölgesinin fiziken toparlanması, afetzede vatandaşların hayat koşullarının iyileştirilmesi, ileride yaşanması muhtemel tabii afetlere karşı alınacak önlemler ve depremin yarattığı ekonomik yıkımın ortadan kaldırılmasına yönelik atılacak adımlar, yürütülecek propagandanın ana başlıklarını oluşturacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bu kapsamdaki çalışmaları özel vurguyla vatandaşa anlatılacak.

‘Güçlü Türkiye’

AK Parti’nin seçim beyannamesinin ise 200-250 sayfa ve 8 ana başlıktan oluşması bekleniyor. Beyannamenin girişinde “güçlü, dirençli Türkiye ve toplumsal yapı” vurgusunun yer alacağı; beyannamenin içeriğinde ise savunma sanayi, teknoloji, sağlık, ekonomi, ulaştırma, dış politika gibi alanlarda 21 yıllık AK Parti iktidarlarının attığı adımlara yer verileceği belirtiliyor. AK Parti’de seçim beyannamesi ve aday tanıtımı toplantısının birlikte nisan ayı sonunda yapılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin 14 Mayıs seçimleri için İstanbul’da bir ortak miting yapabileceği de belirtiliyor.

‘İsimlerin yarısı değişir’

AK Parti’de oluşturulan seçim çalışma grubu, milletvekili listelerine yönelik hazırlıklarını sürdürüyor. Seçmenin listelerde “değişim beklediğini” belirten AK Parti kurmayları, yeni listelerde mevcut isimlerin en az yüzde 50’sinin değişebileceğine işaret ediyor. MHP ile ortak liste konusunda henüz son noktanın konulmadığını ifade eden kurmaylar, “Karar verdiğimizde MHP ile anlaşmamız 3 dakika sürer” değerlendirmesini yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir